Keress rá és hallgass bele! – A Digitális Pedagógiai Módszertani Központ webináriumi ajánlója 1.

Keress rá és hallgass bele! rovatunkban a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ (DPMK) Digitális Témahét programjának keretében készült webináriumokból rendszeresenajánlunk előadásokat, egy-egy kiemelt, az online tanítás és tanulás során felmerülő pedagógiai kérdések, célok mentén. Célunk, hogy kiemelten a Digitális Pedagógiai Tudásbázis, valamint a DPMK és a Digitális Témahét támogatói platformjain való eligazodást segítsük, hatékony és gyors támogatást nyújtva a digitális munkarendre való átállás során.

Online oktatás és digitális pedagógia

A rovatot nyitó ajánlásunk egy frissen elhangzott előadás: Online oktatás és digitális pedagógia.  Dr. Főző Attila László és Jánossy Zsolt senior digitális fejlesztők foglalják össze azokat a pedagógiai tervezéssel kapcsolatos alapelveket, tervezési szempontokat és módszertani megoldásokat, amelyek specifikusak az online tanulás idején. A távolléti oktatás kapcsán elhangzott néhány fontos alapvetés, amelyekből kiemelünk néhány értékes gondolatot:

 • Ne ugyanúgy tanítsunk, mintha iskolában lennénk!
 • A tanulástámogató rendszerek használata elkerülhetetlen
 • Az értékelés átgondolása kulcskérdés.
 • Mentsük meg a tanulók motivációját!

Az előadásvideóban többek között választ kaphatunk arra, hogy

 • Miért fontos mind a pedagógiai gyakorlatunk, mind a tanulóink haladása szempontjából a különböző készségekre, ismeretekre figyelemmel lenni?
 • Hogyan érdemes megszervezni egy tanuló egy napját a távolléti oktatásban?
 • Hogyan reagálhatunk hatékonyan a megnövekedett kommunikációs igényre?
 • Kialakítsunk-e álláspontot a szülői és a tanulói együttműködésről?
 • Hogyan néz ki a napi munkarend a digitális munkarendben?
 • Milyen szempontokra legyünk figyelemmel a napi pedagógiai gyakorlatunk tervezése és megvalósítása során az online tanulási térben?

Kapcsolódó hír:

Kamaszok az online oktatás idején

A második ajánlott előadásunk különlegessége, hogy a december óta online tanuló középiskolás korosztályra, azaz a kamaszokra fókuszál. A Kamaszok az online oktatás idején címmel megvalósult beszélgetés során Borbély Dóra, a Budai Tanácsadó pszichológusa és médiapedagógus, valamint Pápai Júlia, a II. Rákóczi Ferenc Közgazdasági Technikum német–közgazdaságtan szakos tanára (és egyben az egyik végzős osztály osztályfőnöke) mutatja be pszichológiai és pedagógiai szempontból azokat a problémákat, nehézségeket, amelyekkel a serdülőkorban lévő tanulók küzdenek most járvány alatt. Az előadást meghallgatva választ kaphatunk arra, hogy

 • Milyen új szerepet és kompetenciákat követel a tanulóktól az otthoni és az iskolai (munkahelyi) környezet összemosódása az online tanulás idején?
 • Milyen pszichés problémákat idézhet elő a bezártság, illetve milyen következményekkel jár a megnövekedett online jelenlét a kamaszkorba lépett diákjaink számára?
 • Hogyan hat mindez a napi pedagógiai munkánkra, milyen szempontokat nem szabad szem elől tévesztenünk, amikor óráinkat megtervezzük a középiskolás korosztály számára?
 • Milyen új feladatokkal jár ennek a kényszerhelyzetnek a kezelése az osztályfőnöki munkát is ellátó pedagógusok számára?
 • Hova fordulhatunk segítségért, ha a tanulóink körében olyan problémát észlelünk, amelyet a pedagógiai szerepünkben már nem tudunk megoldani?

Az előadásban az alábbi szervezetekre történik utalás:

Kapcsolódó hírek: